4 דרכים להימנע מכאבי צוואר כשיושבים מול מחשב

אודות iStand

אודות iStand

הייטקיסט שיושב הרבה שעות מול המחשב, דואג לגב שלו ושל אחרים

רוב האנשים עובדים היום במסגרות שמצריכות אותם לשבת שעות רבות מול מחשב. רובינו לא מודעים לכך שמדובר בצרה גדולה. ישיבה ממושכת פוגעת בבריאות ובתחושת החיוניות והשמחה. בין הבעיות שהיא יוצרת – כאבי גב, כאבי צוואר, דיכאון, עייפות ועוד. אם אתם יושבים מול מחשב הרבה שעות ביום אתם חייבים לדאוג לעצמיכם ולהימנע מהבעיות שעלולות להגיע. רוצים לדעת איך למנוע כאבים בצוואר? כל זאת בכתבה הבאה.

מה גורם לכאבים בצוואר?

יציבה לא נכונה

רפיון יציבתי מאופיין בהקשתה בחלק העליון של הגב, הבאת הסנטר קדימה וכתוצאה מכך עיקום הצוואר. במצב זה מופעל עומס רב על הצוואר והוא עלול לכאוב לעיתים קרובות.

עישון

מחקרים מראים שעישון מזרז את התהליך הדה-גנרטיבי של הדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה ובצוואר. הליך זה מוביל לכאבים ושרירים תפוסים.

שימוש רב בטלפון

כשאנו מביטים בטלפון הראש שלנו מורכן 99% מהפעמים. אם אדם מסתכל בטלפון פעמים רבות הראש שלו מורכן זמן רב ובכך מכביד על הצוואר. הצוואר צריך לסחוב את הראש, זו משימה לא קלה בכל מקרה, אך עם הרכנת הראש היא הופכת לכמעט בלתי אפשרית.

תנוחות לא נוחות בשינה

כולנו מכירים את החוויה של קימה עם צוואר תפוס, זוהי חוויה לא נעימה כלל. צוואר שנתפס במהלך השינה יכול להיגרם משתי סיבות – השכיחה ביותר היא שינה בתנוחה לא נכונה או עם כרית לא מתאימה. הסיבה השנייה היא מתח נפשי שהשפיעה על הגוף בזמן השינה והצוואר התפוס הוא השריד שלו.

תנוחות לא טובות בצפייה בטלוויזיה או קריאה בספר

זה כיף לצפות בטלוויזיה בשכיבה, אבל לפעמים מה שמרגיש לנו נוח, לא אומר שהוא בהכרח טוב. שכיבה במהלך צפייה בטלוויזיה עם צוואר מעוקם יכול מאוחר יותר לגרום לכאבים. זה תקף גם לקריאת ספרים כאשר הצוואר מקופף יותר מדי.

4 הצעות להימנע מכאבים

1. צורת ישיבה

יש להקפיד על צורת הישיבה כיוון שהיא הגורם העיקרי לכאבים שונים. יש לקרב כמה שניתן את הירכיים למושב ולדאוג שכל הגב נתמך במשענת ונשאר זקוף. כמו כן, יש לדאוג שהברכיים מעט נמוכות מהירכיים וכפות הרגליים מונחות במלואן על הרצפה. אם הרצפה רחוקה מכפות הרגליים ניתן לשים הגבהה. מומלץ להימנע מישיבה ברגליים מסוקלות בשל חסימת זרימת הדם. הישיבה משפיעה על כל הגוף וגם על הכאבים בצוואר.

2. מיקום המחשב

על המחשב מביטים עם העיניים וכשזה לא נמצא מולן הצוואר סופג את המחיר. ניתן לראות עובדים שיושבים שעות עם צוואר עקום כי המחשב גבוה מדי או נמוך מדי. הימנעו זאת בכל מחיר, זה מזיק לצוואר שלכם. איך תעשו זאת? מקמו את המחשב בדיוק מול העיניים והניחו את המחשב כ- 70 ס"מ מהעיניים. מחשב קרוב מדי מוביל לכאבי ראש גם כן.

3. השתמשו באוזניות

ישנן שיחות טלפון רבות בזמן העבודה, וכידוע יש נטייה להטות את הראש הצידה בזמן השיחה. אם זמן השיחות מגיע לפחות לשעה, מדובר בתנוחה שתזיק לצוואר שלכם. אם תדבר באוזניות תוכלו להימנע מהטיית הראש והצוואר ובכך לחסוך כאבים.

4. בצעו תרגילי שחרור

ישנם תרגילים רבים שיכולים לסייע לכאבי צוואר:

  1. סיבוב כתפיים והרמת כתפיים משפיעים גם על הצוואר ומרפים אותו.
  2. סיבוב הראש ב- 360 מעלות.
  3. הטיית הראש לכל הכיוונים ושהייה במתיחה.
  4. הניחו מגבת מגולגלת על הרצפה, הניחו את הצוואר על המגבת וסובבו אותו מצד לצד.
  5. עיסוי – אין כמו עיסוי בצוואר. עיסוי מסייע לזרימת הדם ולשחרור השרירים, מומלץ לעבור עיסוי קצר מדי יום (לא צריך דווקא ממעסה מקצועי).

מה עוד יכול לעזור?

תזונה

התזונה קשורה להכל כיוון שהמזון שאנו מכניסים אלינו משפיע על הגוף. צוואר תפוס לעיתים נובע מחוסר במגנזיום. נסו להוסיף מאכלים עשירים במגנזיום לתזונה שלכם – בננה, דגנים מלאים, שעועית, מוצרי סויה, תוספים טבעיים ועוד.

מתח נפשי

לעיתים הפנים זועק אלינו דרך הגוף. מתח בשרירים נובע לעיתים קרובות ממתח נפשי. במקרים אלה מומלץ לעשות פעולות מרגיעות – הרפיה, מדיטציה וכל מה שמרגיע אתכם. כמו כן, מומלץ לטבול באמבטיה עם מלח אנגלי עשיר במגנזיום. האמבטיה תרגיע אתכם והמגנזיום ייספג בגופכם – הצלחה בטוחה!

לסיכום

צוואר תפוס יכול להיגרם מסיבות רבות. נסו להבין מה הגורם לכאב שלכם וטפלו בו בהתאם. חשוב להקפיד על כך ולא להתעצל כיון שמדובר בבריאות שלכם ובתחושת הרווחה שלכם. אם הסיבה לכאב שלכם היא ישיבה מול מחשב לאורך זמן, פעלו לפי העצות שהצגנו כאן. בהצלחה !

כתבות שעשויות לעניין אותך